Başkandan Mektup

YALOVA SU SPORLARI VE YELKEN KULÜBÜ

Yalova’da Yelken Kulübü , ilgisizlik ve kaynak bulmadaki zorluklar nedeni ile bu zamana kadar kurulamamış. Ancak Yalova Yelken İl temsilcisinin bu camianın içinde olması, ayrıca yelken sporuna fahri olarak gönül vermiş yedi yelken severin katkıları ile Yalova Su Sporları ve Yelken Kulübü 2008 tarihinde kurularak çalışma alanlarını genişleterek faliyetini sürdürmektedir.

AMACIMIZ..

Yalova’da, malzeme ve antrenör ihtiyaçlarımızı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yakın işbirliği içinde karşılamak, ilköğretim başta olmak üzere Milli Egitim Müdürlüğü ve okul yönetimlerinin de desteğini alarak öğrencileri yelken sporuna kazandırmak, üyelerimizin ve sporcularımızın, velilerin çabaları ile yelken ve su sporlarını Yalova’lılara benimsetmek, kamu kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin katkıları ile yelken ve su sporları için gerekli alt yapıyı kurmak, ulusal ve uluslararası spor etkinliklerinde Ata kenti Yalova’mızı tanıtacak ve temsil edecek başarılı ve seçkin sporcular yetiştirmektir.

Bu doğrultuda, Gençlik ve Spor il Müdürlüğü yıllık çalışma programı çerçevesinde “Olimpik Örgütlenme Programı”mızı 2009 yılında uygulamaya koyarak aşağıda öngördügümüz aşamaları gerçekleştirmeye çalışacağız.

1. TYF.nin programına uyarak ulusal yarışlara katılmak

2. TYF nin programındaki bölgesel yarışlara katılmak

3. G.S.İ M yıllık faliyet raporundaki il sınırları içindeki faliyetlere katılmak ve seçme yarışları düzenlemek.

YALOVA SU SPORLARI VE YELKEN KULÜBÜ’NÜN EĞİTİM ÇALIŞMALARI

İlköğretime yeni başlayan, yedi yaşını bitirmiş çocuklarımıza temel eğitim teknesi optimist ile temel denizcilik ve yelken eğitimi verilmektedir. Temel eğitimi tamamlayan sporcular, optimist sınıfında 15 yaşına kadar yarışabilmekte , daha sonra laser sınıfına”4.70, radial ve standart” geçmektedirler.

Kulübümüz Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yelken eğitim alanında GSİL Md.Lüğüne ait dört adet tekneyle birlikte yedi adet optimist ve üç adet laser, üyelerimize ait büyük yelkenli tekne ile Yalova’da ve çevre illerimizde temel denizcilik ve yelken eğitimi alamamış yetişkinlere teorik ve pratik kurslar planlamaktayız.

Üniversitelerin yönetimleri ve spor kulüpleri ile temasa geçerek , denizcilik ve yelkenle ilgili dergilere ilan vererek, kurs programımızı Yalova dışında da duyurarak katılımı arttırmaya çalışacağız.

Yetişkinler yarış yelkenciliğinden çok yatçılığa yönelik eğitim almak istemektedir. Yelkenli tekne kullanımı, zorunlu “AMATÖR DENİZCİ BELGESİ” dışında, kesinlikle eğitim ve deneyim gerektirmektedir. Yalova rüzgarıyla ve liman içi güvenliği ile yelken kullanımına çok uygundur.Eski tarihlerde Yalova’da yelken yarışları yapılırdı. Bu konularda kendimizi ve faliyet alanımızı genişleterek ulusal yarışların Yalova’da yapılmasını sağlayacağız.

Yetişkinlerin yelken eğitimi için uygun bir eğitim teknesi gerekecektir. Yaptırmak veya alımı için ekonomik yapımızı güçlendireceğiz. Yetişkinler için yelken kursları, yanlızca kulüpte verilecek eğitim alanı olmayacak, gelen konuklar Yalova’da turizm hareketine bir katkıda bulunacaklardır. Yalova’da alt yapı oluşturmak maksadıyla ve il temsilciliğinin katkılarıyla hakem – antrenör kursları düzenleyeceğiz.

Ayrıca kulüp eğitim alanının dahada genişletilerek, malzemelerin muhafazası ve dersanenin yapılarak kulüp üyelerimize ve sporcularımıza yönelik, navigasyon, denizde can kurtarma ve ilk yardım meteroloji ve VHF telsiz kursları düzenleyeceğiz. liman başkanlığı ile birlikte bir eğitmen getirerek “amatör denizcilik kursu ” düzenleyeceğiz.

Kulübümüzün ana hedefi devlet desteği olmadan herşeyin kulüp tarafından karşılanacağı bir sistem alt yapı oluşturmaktır. Kendi imkanlarımızla ayakta duracağımız alt yapı nasıl oluşturacağız? Üye aidatları ve bağışlar dışında bir geliri olmayan kulübümüzün asıl faliyet alanı olan yelken sporunda ülkemizin en önde giden kulübü olmak, çocuklarımızı ve gençlerimizi yelkenci ve denizci olarak yetiştirmek ve sayısını arttırmak, Marmarada, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ve olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil etmek hedeflerine ulaşmak için gerekli maddi olanaklara kavuşmak için gelire ihtiyacı var.Bu nedenle başka sponsor veya gelir kaynakları yaratmak gerekecektir. Yalova halkının bu konulara duyarlılık göstereceği, diğer kurum ve kuruluşların desteğini esirgemeyeceği dileğiyle.

YALOVA SU SPORLARI VE YELKEN KULÜBÜ

Lale CESUR

Yönetim Kurulu Başkanı

0226 811 63  16

[email protected]